Rok szkolny 2024/2025
BIBLIOTEKA ZAPRASZA
PONIEDZIAŁEK 7.30 – 14.00
WTOREK 8.30 – 15.00
ŚRODA 8.30 – 14.30
CZWARTEK 8.30 – 15.00
PIĄTEK 8.30 – 13.00
Elektroniczna Biblioteka VI LO
Szanowni Użytkownicy Biblioteki VI LO.
Uprzejmie informujemy, że od roku szkolnego 2017/2018 jesteśmy dla Was również biblioteką wirtualną MOL NET+
Dzięki temu możecie sami przeglądać zasoby biblioteczne korzystając z katalogu elektronicznego OPAC dostępnego poprzez przeglądarkę internetową, również na urządzeniach mobilnych. Logując się do systemu macie możliwość zdalnej rezerwacji wybranych pozycji, możecie śledzić informacje o tym, jaką książkę ostatnio wypożyczyliście bądź kiedy powinniście oddać wypożyczoną lekturę, żeby nie przekroczyć terminu zwrotu.
Elektroniczny katalog biblioteki znajdziecie pod adresem: https://m001072.molnet.mol.pl
Katalog może przeglądać każdy, jednak żeby zarezerwować książkę lub sprawdzić stan konta należy się zalogować, a przed pierwszym logowaniem założyć konto użytkownika. Szczegółowe wskazówki jak tego dokonać oraz instrukcję obsługi katalogu znajdziecie w zakładce “Pomoc”.
Dla niezdecydowanych, na początek polecamy przygotowane przez bibliotekę tematyczne zestawienia książek, spośród których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Znajdziecie je w zakładce “Zestawienia”.
Zapraszamy do korzystania z zasobów biblioteki VI LO. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także rodzice uczniów.
Kontakt z biblioteką: biblioteka6lo@gmail.com
Konkurs czytelniczy
W poniedziałek, 12.02 w bibliotece szkolnej na 3 godz. lekcyjnej odbędzie się drugi etap szkolnego konkursu czytelniczego ze znajomości sagi Macieja Sobczaka “Opowieść o Vodimorze”.
Wisława Szymborska – 100. rocznica urodzin
https://www.szymborska.org.pl/projekty/rok-szymborskiej/
https://karnet.krakowculture.pl/artykul/1691/rok-wislawy-szymborskiej
https://culture.pl/pl/tworca/wislawa-szymborska
Aleksander Fredro – 230. rocznica urodzin
https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,sejm-ustanowil-2023-rokiem-aleksandra-fredry,7906.html
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/2023–rok-aleksandra-fredry,70176
https://www.gov.pl/web/kultura/230-rocznica-urodzin-aleksandra-fredry–patrona-roku-2023
https://lubimyczytac.pl/rok-2023-rokiem-aleksandra-fredry
https://culture.pl/pl/tworca/aleksander-fredro
Mikołaj Kopernik – 550. rocznica urodzin
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rok-2023-pod-patronatem-mikolaja-kopernika
https://toruntour.pl/6057/rok-mikolaja-kopernika-2023
https://www.kopernik.org.pl/rok-kopernika
https://polsa.gov.pl/rok-kopernika/
https://kopernik550.uj.edu.pl/
https://www.malopolska.pl/rok-mikolaja-kopernika
Jan Matejko – 185. rocznica urodzin
https://mnk.pl/aktualnosci/rok-jana-matejki
https://www.polskieradio.pl/Rok-Jana-Matejki/Tag186667
film na YouTubie Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem w the National Gallery w Londynie
Uczniowie VI LO w Książnicy Pomorskiej
Październik 2023
Warsztaty, wykłady, zwiedzanie.
Konkurs plastyczno-literacki na kartkę urodzinową
z życzeniami dla jubilata (Patrona Roku 2023)
Praca uczennicy Laury Polak z kl. 3B2
Rok szkolny 2022/2023
Wydarzenia
Nasi uczniowie podczas wykładów w Książnicy Pomorskiej
Maria Stanisława Konopnicka – jakiej nie znamy
Rok szkolny 2021/2022
Podsumowanie MMBS 2021/2022
Wręczenie dyplomów i upominków laureatom
i uczestnikom październikowych konkursów
https://www.ore.edu.pl/2021/01/rok-2021-rokiem-kardynala-stefana-wyszynskiego/
https://dzieje.pl/wiadomosci/sejm-ustanowil-rok-2021-rokiem-konstytucji-3-maja
https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/patroni-2021/bio/tadeusz-rozewicz
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/sejm-oglosil-rok-2021-rokiem-cypriana-kamila-norwida
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/100-rocznica-urodzin-krzysztofa-kamila-baczynskiego
https://www.gov.pl/web/kulturaisport/inauguracja-roku-lema
Strony, na których znajdziecie informacje o życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przydatne w przygotowaniu się do konkursu:
https://poezja.org/wz/Baczy%C5%84ski_Krzysztof_Kamil/
https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/krzysztof-baczynski,805.html
https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski
https://muzeum1939.pl/100-rocznica-urodzin-krzysztofa-kamila-baczynskiego/aktualnosci/4077.html
Strony, na których znajdziecie informacje o życiu i twórczości Stanisława Lema, przydatne w przygotowaniu się do konkursu:
ogólne:
https://zpe.gov.pl/a/wobec-nieludzkiego-granice-czlowieczenstwa-granice-poznania/D1DGfIAap
https://www.uw.edu.pl/2021-rok-lema/ – Czy wiesz, że…
https://www.tygodnikpowszechny.pl/lem-o-lemie-134996 – Tomasz Lem o ojcu
https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/patroni-2021/bio/stanislaw-lem – Dlaczego Lem?
https://woblink.com/blog/10-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o-stanislawie-lemie-a-szkoda/ – 10 rzeczy, których pewnie nie wiesz o Stanisławie Lemie (a szkoda)
https://czytajpl.pl/2018/03/27/stanislaw-lem-jak-zaczac-czytac/ – Stanisław Lem – jak zacząć czytać?
cytaty:
https://lubimyczytac.pl/cytaty/54/autor/stanislaw-lem
https://www.granice.pl/cytaty/autor/2116/stanislaw-lem/4
Rok szkolny 2020/2021
Konkursy z okazji MMBS 2020/2021
W wolnej chwili przeczytać warto
Polecamy za: lubimyczytac.pl
“Ostatni“
Apokalipsa, którą sami sobie zgotowaliśmy, jest coraz bliżej! Trzecia część klimatycznej tetralogii Mai Lunde – autorki bestsellerowej Historii pszczół i Błękitu – nareszcie w Polsce! Sankt Petersburg, 1881 rok. Odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia trafiają do zoologa Michaiła. Ten ze zdumieniem odkrywa, że szczątki do złudzenia przypominają szkielet prehistorycznego dzikiego zwierzęcia i marzy o wyprawie badawczej na stepy mongolskie. Czy awanturnik i poszukiwacz przygód Wolff pomoże mu ziścić to pragnienie? Mongolia, 1992 rok. Karin wraz z synem Mathiasem zmierzają do Parku Narodowego Chustajn. Kobieta dorastała w rezydencji Hermana Göringa – Carinhall, gdzie konie Przewalskiego były trzymane w niewoli. Od tamtej pory nie ustaje w staraniach, żeby sprowadzić je z Europy do Mongolii, gdzie przed laty żyły na wolności. W końcu jest tego bliska. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić? Norwegia, 2064 rok. Eva wraz z córką prowadzą podupadającą rodzinną farmę. Dokoła ruiny i zgliszcza, Europa powoli się rozpada, brakuje prądu i żywności, sąsiedzi wyjechali na północ. Nastoletnia Isa błaga matkę, żeby i one uciekły. Ale Eva nie chce opuścić zwierząt, zwłaszcza dzikiej klaczy, która spodziewa się źrebaka. Na dodatek pewnego dnia do ich drzwi puka tajemnicza kobieta, która szuka noclegu. Czy Louis ściągnie na nie zgubę?
“Wszystko, czego o sobie nie wiemy“
Zapierająca dech w piersiach burzliwa historia miłosna o ukrytych namiętnościach i rodzinnych sekretach. “Wszystko, czego o sobie nie wiemy” to pełna dramatyzmu i intryg hipnotyzująca opowieść, która wyszła spod pióra autorki “Okruchów życia” i “Żony jubilera”. Boże Narodzenie 1937 roku. W Szkocji umiera Hugh Craxton, ojciec Thei i Rowan. Siostry, osierocone w dzieciństwie przez matkę, zaznały już cierpienia po stracie bliskiej osoby, nie przeczuwają jednak, jakie mroczne sekrety ujawni śmierć drugiego z rodziców… W Londynie mieszka bowiem Sophie i jej dwóch synów z małżeństwa z Craxtonem. Żadna z rodzin nie ma pojęcia o istnieniu tej drugiej. Rodzinne tajemnice, problemy małżeńskie i wybuch drugiej wojny światowej – wszystko to na zawsze zmieni losy trzech kobiet. Aby móc odnaleźć drogę do szczęścia, będą musiały najpierw stawić czoło wszystkiemu, czego o sobie nie wiedzą…
“Elokwencja sardynki. Niewiarygodne historie z podwodnego świata“
A gdyby tak wsadzić głowę pod wodę i nadstawić ucha? Śmieszna myśl? Niekoniecznie! Pogrążone w swoim “cichym świecie” ryby nie tylko mówią, ale też mają wiele do przekazania. Z tej książki dowiesz się: co można wyczytać z morskich zapachów, po czym poznać, że ryby są zakochane, zestresowane albo głodne, co kichaniem zdradzają przegrzebki, dlaczego ryby miewają trudne dzieciństwo, kto był pierwszy w Ameryce – dorsz czy Krzysztof Kolumb, i wiele, wiele więcej! Ta książka to skąpana w świetle fluorescencyjnych meduz podróż w głębiny nauki i mroki historii, gdzie legendy często okazują się mniej nieprawdopodobne niż zaskakująca rzeczywistość. Autor dzieli się z czytelnikami dwiema pasjami: uwielbieniem dla podwodnego świata i mocy słów, które na kartach tej książki splatają się w niesamowicie ekscytującą opowieść.
“Przygoda dzika Toniego Halik“
Sto lat temu urodził się chłopiec, którego największym marzeniem było zostać Indianinem. W Płocku, gdzie chodził do szkoły, nikt nie brał jego planów na poważnie. A tymczasem wiele lat później ów chłopiec, już jako dorosły mężczyzna trafił do Ameryki Południowej i razem z żoną wyruszył w niebezpieczną podróż do serca tropikalnego lasu w Brazylii. Był przekonany, że dotrze do Indian i że stanie się jednym z nich. Czy mu się to udało? Dołączcie do szalonej wyprawy Toniego i Pieret Halików! Poznacie szamana, zobaczycie różowe delfiny, niebieskie papugi, a nawet weźmiecie udział w indiańskiej bitwie! Tony Halik niczego się nie bał, znał wszystkie języki świata, a przygód miał tyle, że trudno je zliczyć, w dodatku z każdej opresji wychodził cało. Niesamowity polski podróżnik, fotograf i filmowiec. Mieszkaniec Buenos Aires, Miasta Meksyk i Warszawy. Obywatel całego świata. Polacy pamiętają go z kultowego programu telewizyjnego “Pieprz i wanilia”, który prowadził razem z Elżbietą Dzikowską. Kilka lat temu jego postać przypomniał reporter Mirosław Wlekły w swojej bestsellerowej książce “Tu byłem. Tony Halik”. A niedawno do kin wszedł film dokumentalny o nim. Teraz jego perypetie mogą też poznać (i pokochać) dzieci! Książkę wzbogacają wspaniałe ilustracje Magdy Kozieł-Nowak, dzięki którym świat Halika, Indian, brazylijskiej selwy i leśnych duchów ożywa na naszych oczach.
“Dygat Pan”
Wizualnie oraz osobowościowo bujny i dorodny. Odziedziczył najciekawsze cechy polskich i francuskich przodków. Psychologicznie skomplikowany, utkany z paradoksów. Wielowarstwowy, nieuchwytny, wielokrotny. Dla każdego inny. DYGAT pojedynczy to byt nierealny i fantasmagoryczny.
Tylu pasji, wrażeń, zdarzeń, marzeń, namiętności, uczuć, znajomości nie uniósłby żaden człowiek.
Niezawodny przyjaciel i humorzasty złośnik. Zakonspirowany wulkan. Mężczyzna o duszy dziecka.
Ofiara nieczułego politycznego systemu, ale również skłonności do idealizacji, przeczuleń,
nadwrażliwości. Niesłusznie zapomniany błyskotliwy prozaik i felietonista. Urzeczony kinem autor
scenariuszy oraz dialogów filmowych. Sposobem myślenia i pisania wyprzedzający czas.
Suwerenny intelektualnie. Prawie nieskażony socrealizmem. Nieukłuty przez czerwonego pająka. Po niemal półwieczu literackiego niebytu wychodzi z cienia. Nie skrywa się za najlepiej napisaną i wyreżyserowaną postacią – Kaliną. Ukazuje się w pełnej krasie.
“Elżbieta II. Portret Królowej”
Biografia najsłynniejszej królowej naszych czasów
W swojej książce Paola Calvetti kreśli wyrazisty portret kobiety, która od dziesięcioleci jest symbolem brytyjskiej monarchii. Ukazuje jej niełatwą drogę od skromnej i nieśmiałej następczyni tronu do królowej w każdym calu, najdłużej panującego monarchy w historii Wielkiej Brytanii. Opowiada o miłości do księcia Filipa, kulisach życia na królewskim dworze i niełatwych relacjach z członkami licznej rodziny Windsorów, które nieraz stawały się źródłem plotek i skandali, śledzonych przez cały świat.
Opowieść o Elżbiecie II to również fascynująca historia jej długiego panowania, portret całej epoki, w trakcie której oblicze świata nieraz się zmieniało, stawiając przed królową coraz to nowe wyzwania.
“Przemiany ludzkiego ciała”
Żyć – to nieustannie się zmieniać. Gavin Francis, lekarz i pisarz, w swej nowej książce opisuje transformacje zachodzące przez całe ludzkie życie, sięgając po przykłady z własnej praktyki lekarskiej i historii medycyny, ale także sztuki, literatury, mitów i magii.
Opowiada o tak niezwykłych przemianach, jak gigantyzm, kastracja, halucynacje czy wilkołactwo, ale też o zmianach, przez które przechodzimy wszyscy: o śnie i śmiechu, o narodzinach i śmierci, o dojrzewaniu i starzeniu się.
Każdy pacjent i każdy przypadek medyczny staje się dla Francisa okazją do zgłębiania fascynujących przemian i tajemnic ludzkiej natury. Opisy procesów fizjologicznych przeplata zgrabnie wspomnieniami i anegdotami, tworząc wielowymiarowe, pouczające i zarazem zaskakujące dzieło dla szerokiego grona czytelników.
“Clarkson. Naprawdę?”
Niegdyś obwoźny sprzedawca pluszowych misiów Paddingtonów, dziś stylowy farmer Jeremy Clarkson w swojej karierze przeszedł- wróć- przejechał wyjątkowo długą drogę, a jego miłość do samochodów poddawana była wielu wymagającym próbom. Tymczasem świat z dekady na dekadę stawał się coraz bardziej irytujący i sprawiał, że dzień w dzień na usta cisnęło się retoryczne pytanie:
Naprawdę?
Czasem po prostu nie ma wyboru: trzeba zagryźć zęby i przejechać przez progi zwalniające na pełnym gazie! I kiedy Jeremy tak pędzi przed siebie, zwykle roztrząsa ważkie kwestie. Z jego najnowszej książki dowiecie się między innymi:
jak żyć pośród ludzi piszących recenzje zmywarek
czy można naprawić iPhone’a kryształkami cukru
który samochód potrafi obudzić dorosłego drzemiącego w każdym z nas
z czym mogą się kojarzyć męskie koszule z krótkim rękawem
dlaczego powinniśmy pozbyć się lodówek.
Jeremy Clarkson, wciąż w znakomitej formie, po raz kolejny wciska do dechy pedał gazu. Zapnijcie pasy! Szykuje się naprawdę ostra jazda!
“Wszystko co brzydkie i cudowne”
Piękna i prowokująca historia miłosna o ludziach, których nie miało prawa nic połączyć.
Jako córka dilera narkotyków, Wavy nie wierzy ludziom, nawet swoim rodzicom. Bezpieczniej jest trzymać język za zębami i unikać kłopotów. Walcząca o wychowanie swojego młodszego brata, ośmioletnia Wavy jest jedynym odpowiedzialnym dorosłym we własnym domu. Spokój ducha odnajduje, spoglądając w rozgwieżdżone nocne niebo nad polami za domem.
Pewnego wieczoru jej obserwacja gwiazdozbiorów powoduje wypadek i daje początek niezwykłej przyjaźni z jednym ze zbirów ojca, Kellenem, wytatuowanym byłym skazańcem o złotym sercu.
Poruszająca i szokująca historia miłosna dwojga niezwykłych ludzi, która zadaje trudne pytania, przypominając nam o wszystkich brzydkich i cudownych rzeczach, jakie życie ma do zaoferowania.
Podsumowanie MMBS rok szkolny 2019/2020
Wręczenie nagród i podziękowań podczas uroczystego apelu z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej – montaż słowno-muzyczny
Rok szkolny 2018/2019
17 października w czytelni odbył się Szkolny Konkurs ze znajomości “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zorganizowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W konkursie wzięli udział: Łukasz Andrysiak kl. 1A, Aleksandra Pietrzak kl. 1B, Magdalena Nowińska kl. 1C, Nikola Bardzińska kl. 1D, Mikołaj Kochański kl. 2A, Sibela Pinar kl. 2B1, Wiktoria Majewska kl. 2B2, Julia Wróblewska kl. 3A, Norbert Tokarewicz kl. 3B2, kl. 3B2, Aleksandra Drążkowska kl. 3C.
Zwycięzcy konkursu: Magdalena Nowińska kl. 1C – I miejsce, Norbert Tokarewicz kl. 3B2 – II miejsce, Nikola Bardzińska kl. 1D – III miejsce. GRATULUJEMY!!!
25 października na korytarzu szkolnym odbył się pokaz mody: “Moda w literaturze polskiej XX-XXI wieku”, zorganizowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W pokazie wzięły udział klasy: 1A, 1B, 2B2 i 2C. W trakcie prezentacji kostiumów do wybranych utworów literackich można było również oglądać prezentację multimedialną przedstawiającą ważne dla niepodległej Polski wydarzenia historyczne, kulturalne i literackie.
Miejsca klas biorących udział w pokazie: miejsce I zajęły wspólnie klasy: 1B i 2B2, miejsce II – klasa 2C, miejsce 3 – klasa 1A. Gratulujemy!!!
Rok szkolny 2022/2023
Nowości w bibliotece
Zakup sfinansowany przez Radę Rodziców
Źródło zdjęć i opisów: https://bonito.pl
PRZECZYTAĆ WARTO!
Wrony. Petra Dvořáková
Chciałabym zwrócić uwagę na wyjątkową, jedną z moich ulubionych książek pt. Wrony, która pojawiła się na polskich półkach.
Książka ta jest bestsellerem w Czechach w kategorii literatury pięknej. Opowiada o relacji siostrzanej, w której jedna z dziewczynek jest zdecydowanie bardziej doceniana przez rodziców.
Basia w wieku dwunastu lat odkrywa swój talent plastyczny, lecz jest bardzo ograniczona przez matkę, której zależy tylko na edukacji córek. Na pozór typowa i szczęśliwa rodzina, która w głębi skrywa ogromne problemy. Dziewczynka całymi dniami wpatruje się we wronę za oknem, która wydaje się tak samo samotna jak ona.
,,Wrony” to książka poruszająca tematy przemocy i samotności, z którymi warto się zapoznać. Jej zakończenie pozostawia czytelnikom duże pole do interpretacji. Wywołała ona we mnie wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Uważam, że wszyscy powinni poznać tę historię.
Julia Paszkowska kl.1B
Vicious. Nikczemni. Victoria E. Schwab
Jedną z moich ulubionych książek jest Vicious. Nikczemni.
Jest to powieść science-fiction/fantasy, która opowiada o ponadprzeciętnych zdolnościach.
Dwaj studenci medycyny – Victor Vale i Eliot Cardale są zafascynowani tematem ponadprzeciętnych zdolności. Wspólnie opanowują takie umiejętności. Następnie dochodzi między nimi do poważnego konfliktu spowodowanego wieloma czynnikami. Mężczyźni stają się arcywrogami i przez następne lata akcja prowadzi do krwawego starcia między nimi. Zakończenie jest zdumiewające, lecz nie zamyka historii, gdyż książka doczekała się kontynuacji.
Powieść ta jest pełna napięcia, nieprzewidzianych akcji oraz nieoczywistych rozwiązań. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim sympatykom fantastyki naukowej, a także osobom związanym z medycyną. Gwarantuję, że czytając Vicious nie będziecie w stanie oderwać się od książki!
Natalia Chruślicka kl. 1B
Opowiem o tobie gwiazdom. Edyta Prusinowska
Jedną z moich ulubionych książek jest Opowiem o tobie gwiazdom.
Książka opowiada o determinacji młodych ludzi, którzy mimo wielu przeciwności losu dążą do szczęścia.
Główna bohaterka Astrid po śmierci swojej siostry chce opuścić rodzinne miasto. Po ukończeniu liceum realizuje swój plan i wraz ze swoim przyjacielem oraz nowo poznanym kolegą wyrusza w podróż. Wspólne przygody zbliżają do siebie znajomych. Książka porusza tematy przyjaźni i potęgi miłości.
Uważam, że ta książka jest godna polecenia i spodoba się większości osób. Czytając tę książkę wzruszyłam się wiele razy. Jest to idealna opowieść dla osób lubiących literaturę młodzieżową.
Julia Burghardt kl.1B
Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię. Marta Łabęcka
Moją ulubioną książką jest trylogia Flaw(less).
Książka porusza ważne problemy, takie jak: zaburzenia odżywiania, brak zaufania, brak miłości i wsparcia od rodziców oraz poczucie samotności.
Główna bohaterka to Josephine Sinclair. Dziewczyna pochodzi z dobrego, bogatego domu. Jej głównym celem jest nauka oraz wyjazd na studia do najlepszej na świecie uczelni. Josephine nie może liczyć na miłość i pomoc rodziców, którzy są zajęci ciągłą pracą w swojej własnej kancelarii. Jedyną osobą, która jej pomaga jest jej przyjaciółka Valerie. Pewnego dnia Josephine ratuje Valerie z problemów, w których się znalazła. W ten sposób poznaje Chase’a Sandersona. On również zmaga się z samotnością. Jego matka więcej czasu poświęca używkom niż synowi. Pomimo tego, że poznają się w niekorzystnych okolicznościach, zaczynają spędzać razem wiele czasu. Josephine bardzo nie chce przywiązywać się do chłopaka, bo wie, że za kilka miesięcy wyleci na drugi koniec świata. Czy Jose zaufa nowo poznanemu chłopakowi?
“Flaw(less)” to bardzo poruszająca książka. Jednocześnie jest napisana łatwym i zrozumiałym językiem. To historia pełna radosnych chwil w gronie najbliższych osób, ale także podejmowania trudnych, nie zawsze dobrych decyzji. Ta książka na pewno zostanie na długo w mojej pamięci.
Julia Kasprowicz 1B
Igrzyska śmierci. Suzanne Collins
Moja ulubiona książka to Igrzyska śmierci, która opowiada o państwie nazywanym “Panem”, gdzie rządzi okrutna i bezlitosna władza.
Cały Kapitol składa się z dwunastu dystryktów. Z każdego z dystryktów raz na rok wybierane są dwie osoby: dziewczyna i chłopak, których obowiązkiem będzie stoczenie śmiertelnej walki na arenie z dwudziestoma dwomaa osobami z pozostałych dystryktów. Wiek nie stanowi żadnych ograniczeń. Pewnego lata podczas wyborów uczestników do Igrzysk w dystrykcie dwunastym wylosowana zostaje Prim, małoletnia siostra Katniss. Katniss zgłasza się za swoją młodszą siostrę na ochotnika, aby jej bronić. Bohaterka musi uwierzyć w siebie i pokazać się z najlepszej strony. Oglądać ją będą wszyscy, z prezydentem włącznie. Wraz z nią zostaje wylosowany chłopak, z którym od początku Katniss musi współpracować. Ostatecznie wygra tylko jedna osoba. Sytuacja jest coraz trudniejsza, gdyż oboje muszą wspólnie udawać parę, żeby przetrwać i zyskać poparcie ludzi dla ich dystryktu. Dzięki temu mają szansę otrzymać od producentów rzeczy, które pozwolą im przetrwać. Każdy, kto został wylosowany do Igrzysk, będzie przechodzić przez istne piekło. Brak wody, jedzenia, wytrzymałości, umiejętności sportowych oraz brak odporności psychicznej. Są to czynniki, które dobrze ułożeni finansowo ludzie będą oglądać jak film, śmiejąc się z reprezentantów.
Moim zdaniem książkę warto przeczytać, ponieważ odzwierciedla ogromną miłość do rodziny, poświęcenie, ale też ból i cierpienie, jakie potrafi zadać ludziom władza. Książka pokazuje nam walkę o przetrwanie oraz bunt i zjednoczenie się grup społecznych. Uświadamia nam to, co warto doceniać w naszym życiu.
Milena Poniewska 1B
Książka w sieci, czyli vlogi, blogi i strony o książkach.
Dla każdego coś odpowiedniego, czyli co ciekawego na rynku wydawniczym.
Polecam:
Jeśli szukasz książek dla swojego młodszego rodzeństwa, sprawdź koniecznie co rekomenduje Emka Kowalska, która z niezwykłą pasją opowiada o książkach, które podbiły serca dzieci:
Poniżej wybór linków do różnych zasobów cyfrowych i propozycje kulturalne. Znajdziecie tu lektury, ciekawe książki, spektakle teatralne – ekranizacje lektur szkolnych.
#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie
#Czytajnazdrowie Instytut Książki poleca cykl #Czytajnazdrowie, gdzie zamieszczane są publikacje o najciekawszych inicjatywach czytelniczych przygotowanych przez biblioteki z myślą o czasie spędzanym w domu.
Biblioteki cyfrowe:
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Lektury w wersji teatralnej:
Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Friedrich Durrenmatt – Wizyta starszej pani
Franz Kafka – Proces (słuchowisko)
Sofokles – Król Edyp (słuchowisko)
Kultura w Zachodniopomorskiem:
Archeologia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Czasopismo “Materiały Zachodniopomorskie”
Wirtualny spacer po muzeach:
Poniżej polecam narzędzia, które mogą być przydatne w pracy:
Ninateka – zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, i dostęp do scenariuszy, które ułatwią prowadzenie lekcji
Ninateka – Teatr Polskiego Radia
Padlet – narzędzie do tworzenia wirtualnych tablic
Canva – środowisko do tworzenia grafik i różnego rodzaju dokumentów do druku
Kahoot – aplikacja służy do tworzenia i rozgrywania interaktywnych quizów, gier, przeprowadzania ankiet i dyskusji
Emaze – tworzenie prezentacji online
Prezi – aplikacja do przygotowywania i udostępniania prezentacji multimedialnych
ThingLink – tworzenie interaktywnych i multimedialnych zdjęć
Random Team Generator – losowy podział uczniów na grupy
ToonyTool – kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów
Survio – tworzenie ankiet, od podstaw lub wykorzystując gotowe szablony
eKreda – tworzenie prezentacji/lekcji multimedialnych z różnorodną zawartością i ćwiczeń interaktywnych
eDzwonek – e-podręczniki oraz interaktywne ćwiczenia proponowane przez różnych wydawców
Zaliczone na 5! – kanał w serwisie YouTube zawierający materiały dla uczniów z różnych przedmiotów
Akademia lektur – kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych
Wiedza z wami – kanał w serwisie YouTube zawierający interaktywne lekcje przygotowujące do egzaminu maturalnego z języka polskiego
Khan Academy – stworzone przez ekspertów materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów wspomagają naukę matematyki, nauk ścisłych, ekonomii i finansów, programowania, nauk humanistycznych, sztuki
Pi-stacja Matematyka – kanał w serwisie YouTube z lekcjami wideo z matematyki
Issuu – cyfrowa platforma wydawnicza, która służy do publikowania dokumentów w formie elektronicznej i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami
E-materiały edukacyjne – platformy, strony i serwisy internetowe
https://przystanekhistoria.pl/
Rok 2020 to Rok Św. Jana Pawła II (w 100. rocznicę urodzin) i Rok Bitwy Warszawskiej (w 100. rocznicę bitwy).
Niech to będzie pretekstem do obejrzenia poniższych prezentacji:
Posłuchaj cyklu krótkich audycji prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Każdego dnia, aż do rocznicy urodzin Papieża, w dzienniku Radia Watykańskiego pojawiają się fragmenty wystąpień Ojca Świętego z jego pielgrzymek do Ojczyzny:
Przeczytaj książkę:
“100 cudów na 100-lecie urodzin Jana Pawła II”
Rok Bitwy Warszawskiej 1920
Marzec 2020
W bibliotece przy grach planszowych
NOC W LICEUM 2019
W turnieju muzycznym Jaka to melodia? zorganizowanym 4 kwietnia w czytelni szkolnej podczas Nocy w Liceum udział wzięli: Katarzyna Grodecka kl. 2A, Bartek Hrycaj kl. 2A, Natalia Kołecka kl. 2B2, Robert Skowroński kl. 3A, Maciej Majewski kl. 3B1.
Utwory z lat 1980-2010 wykorzystane w konkursie przygotowała Oliwia Zielińska z kl. 2B1. O oprawę techniczną całości zadbała Karolina Snieżko z kl. 2B1.
Zwycięzcą turnieju został Robert Skowroński, a II miejsce zajął Maciej Majewski. Gratulacje dla finalistów i uczestników!
Uczestnicy i widzowie bawili się doskonale. Dowodem czego jest rozegranie wśród widzów już poza konkursem 3 rund pytań.
Październik 2018
Sleeveface wykonane przez klasy: 1A i 2B2
Październik 2018
Historia ze starych zdjęć
Prezentacje multimedialne klas: 1D i 2B2
Październik 2017
Sleeveface