Elektroniczna Biblioteka VI LO

 

Szanowni Użytkownicy Biblioteki VI LO.

Uprzejmie informujemy, że od roku szkolnego 2017/2018 jesteśmy dla Was również biblioteką wirtualną MOL NET+

Dzięki temu możecie sami przeglądać zasoby biblioteczne korzystając z katalogu elektronicznego OPAC dostępnego poprzez przeglądarkę internetową, również na urządzeniach mobilnych. Logując się do systemu macie możliwość zdalnej rezerwacji wybranych pozycji, możecie śledzić informacje o tym, jaką książkę ostatnio wypożyczyliście bądź kiedy powinniście oddać wypożyczoną lekturę, żeby nie przekroczyć terminu zwrotu.

Elektroniczny katalog biblioteki znajdziecie pod adresem:  https://m001072.molnet.mol.pl

Katalog może przeglądać każdy, jednak żeby zarezerwować książkę lub sprawdzić stan konta należy się zalogować, a przed pierwszym logowaniem założyć konto użytkownika. Szczegółowe wskazówki jak tego dokonać oraz instrukcję obsługi katalogu znajdziecie w zakładce “Pomoc”.

Dla niezdecydowanych, na początek polecamy przygotowane przez bibliotekę tematyczne zestawienia książek, spośród których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Znajdziecie je w zakładce “Zestawienia”.


Zapraszamy do korzystania z zasobów biblioteki VI LO. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także rodzice uczniów.

Rok szkolny 2023/2024

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek   7:30 – 14:30

Wtorek            8:00 – 14:30

Środa              8:00 – 14:00

Czwartek         8:00 – 14:30

Piątek              7:30 – 11.30

Kontakt z biblioteką:  biblioteka6lo@gmail.com

Konkurs czytelniczy

W poniedziałek, 12.02 w bibliotece szkolnej na 3 godz. lekcyjnej odbędzie się drugi etap szkolnego konkursu czytelniczego ze znajomości sagi Macieja Sobczaka “Opowieść o Vodimorze”.

Wisława Szymborska – 100. rocznica urodzin

https://www.szymborska.org.pl/projekty/rok-szymborskiej/

https://karnet.krakowculture.pl/artykul/1691/rok-wislawy-szymborskiej

https://culture.pl/pl/tworca/wislawa-szymborska

Aleksander Fredro – 230. rocznica urodzin

https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,sejm-ustanowil-2023-rokiem-aleksandra-fredry,7906.html

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/2023–rok-aleksandra-fredry,70176

https://www.gov.pl/web/kultura/230-rocznica-urodzin-aleksandra-fredry–patrona-roku-2023

https://lubimyczytac.pl/rok-2023-rokiem-aleksandra-fredry

https://www.wroclaw.pl/kultura/patroni-2023-aleksander-fredro-wroclaw-pomnik-lwow-ossolineum-rekopisy

https://culture.pl/pl/tworca/aleksander-fredro

Mikołaj Kopernik – 550. rocznica urodzin

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rok-2023-pod-patronatem-mikolaja-kopernika

https://toruntour.pl/6057/rok-mikolaja-kopernika-2023

https://www.kopernik.org.pl/rok-kopernika

https://polsa.gov.pl/rok-kopernika/

https://kopernik550.uj.edu.pl/

https://www.malopolska.pl/rok-mikolaja-kopernika

Jan Matejko – 185. rocznica urodzin

https://mnk.pl/aktualnosci/rok-jana-matejki

https://www.well.pl/art_culture/142/rok_2023_rokiem_jana_matejki_to_jeden_z_trzech_patronow_calej_polski,10795.html

https://www.polskieradio.pl/Rok-Jana-Matejki/Tag186667

https://www.gov.pl/web/kultura/pokaz-nieznanego-szkicu-holdu-pruskiego-zainaugurowal-rok-jana-matejki-na-wawelu

  film na YouTubie Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem w the National Gallery w Londynie

Uczniowie VI LO w Książnicy Pomorskiej

Październik 2023

Warsztaty, wykłady, zwiedzanie.

Konkurs plastyczno-literacki na kartkę urodzinową

z życzeniami dla jubilata (Patrona Roku 2023)

Praca uczennicy Laury Polak z kl. 3B2

Rok szkolny 2022/2023

Wydarzenia

Wykład w Książnicy dla naszych uczniów 7 lutego 2023
“Sztuka wypowiedzi, czyli jak mówić do rzeczy i do ludzi?”

Nasi uczniowie podczas wykładów w Książnicy Pomorskiej 

Maria Stanisława Konopnicka – jakiej nie znamy

Rok szkolny 2021/2022

Podsumowanie MMBS 2021/2022

Wręczenie dyplomów i upominków laureatom

i uczestnikom październikowych konkursów

Rok szkolny 2020/2021

           Konkursy z okazji MMBS 2020/2021

W wolnej chwili przeczytać warto

Polecamy za: lubimyczytac.pl

 

“Elżbieta II. Portret Królowej”

Biografia najsłynniejszej królowej naszych czasów

W swojej książce Paola Calvetti kreśli wyrazisty portret kobiety, która od dziesięcioleci jest symbolem brytyjskiej monarchii. Ukazuje jej niełatwą drogę od skromnej i nieśmiałej następczyni tronu do królowej w każdym calu, najdłużej panującego monarchy w historii Wielkiej Brytanii. Opowiada o miłości do księcia Filipa, kulisach życia na królewskim dworze i niełatwych relacjach z członkami licznej rodziny Windsorów, które nieraz stawały się źródłem plotek i skandali, śledzonych przez cały świat.

Opowieść o Elżbiecie II to również fascynująca historia jej długiego panowania, portret całej epoki, w trakcie której oblicze świata nieraz się zmieniało, stawiając przed królową coraz to nowe wyzwania.

“Przemiany ludzkiego ciała”

Żyć – to nieustannie się zmieniać. Gavin Francis, lekarz i pisarz, w swej nowej książce opisuje transformacje zachodzące przez całe ludzkie życie, sięgając po przykłady z własnej praktyki lekarskiej i historii medycyny, ale także sztuki, literatury, mitów i magii.
Opowiada o tak niezwykłych przemianach, jak gigantyzm, kastracja, halucynacje czy wilkołactwo, ale też o zmianach, przez które przechodzimy wszyscy: o śnie i śmiechu, o narodzinach i śmierci, o dojrzewaniu i starzeniu się.
Każdy pacjent i każdy przypadek medyczny staje się dla Francisa okazją do zgłębiania fascynujących przemian i tajemnic ludzkiej natury. Opisy procesów fizjologicznych przeplata zgrabnie wspomnieniami i anegdotami, tworząc wielowymiarowe, pouczające i zarazem zaskakujące dzieło dla szerokiego grona czytelników.

“Clarkson. Naprawdę?”

Niegdyś obwoźny sprzedawca pluszowych misiów Paddingtonów, dziś stylowy farmer Jeremy Clarkson w swojej karierze przeszedł- wróć- przejechał wyjątkowo długą drogę, a jego miłość do samochodów poddawana była wielu wymagającym próbom. Tymczasem świat z dekady na dekadę stawał się coraz bardziej irytujący i sprawiał, że dzień w dzień na usta cisnęło się retoryczne pytanie:

Naprawdę?

Czasem po prostu nie ma wyboru: trzeba zagryźć zęby i przejechać przez progi zwalniające na pełnym gazie! I kiedy Jeremy tak pędzi przed siebie, zwykle roztrząsa ważkie kwestie. Z jego najnowszej książki dowiecie się między innymi:

jak żyć pośród ludzi piszących recenzje zmywarek
czy można naprawić iPhone’a kryształkami cukru
który samochód potrafi obudzić dorosłego drzemiącego w każdym z nas
z czym mogą się kojarzyć męskie koszule z krótkim rękawem
dlaczego powinniśmy pozbyć się lodówek.
Jeremy Clarkson, wciąż w znakomitej formie, po raz kolejny wciska do dechy pedał gazu. Zapnijcie pasy! Szykuje się naprawdę ostra jazda!

“Wszystko co brzydkie i cudowne”

Piękna i prowokująca historia miłosna o ludziach, których nie miało prawa nic połączyć.
Jako córka dilera narkotyków, Wavy nie wierzy ludziom, nawet swoim rodzicom. Bezpieczniej jest trzymać język za zębami i unikać kłopotów. Walcząca o wychowanie swojego młodszego brata, ośmioletnia Wavy jest jedynym odpowiedzialnym dorosłym we własnym domu. Spokój ducha odnajduje, spoglądając w rozgwieżdżone nocne niebo nad polami za domem.
Pewnego wieczoru jej obserwacja gwiazdozbiorów powoduje wypadek i daje początek niezwykłej przyjaźni z jednym ze zbirów ojca, Kellenem, wytatuowanym byłym skazańcem o złotym sercu.
Poruszająca i szokująca historia miłosna dwojga niezwykłych ludzi, która zadaje trudne pytania, przypominając nam o wszystkich brzydkich i cudownych rzeczach, jakie życie ma do zaoferowania.

Podsumowanie MMBS rok szkolny 2019/2020

Wręczenie nagród i podziękowań podczas uroczystego apelu z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej – montaż słowno-muzyczny

Rok szkolny 2018/2019

17 października w czytelni odbył się Szkolny Konkurs ze znajomości “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zorganizowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W konkursie wzięli udział: Łukasz Andrysiak kl. 1A, Aleksandra Pietrzak kl. 1B, Magdalena Nowińska kl. 1C, Nikola Bardzińska kl. 1D, Mikołaj Kochański kl. 2A, Sibela Pinar kl. 2B1, Wiktoria Majewska kl. 2B2, Julia Wróblewska kl. 3A, Norbert Tokarewicz kl. 3B2, kl. 3B2, Aleksandra Drążkowska kl. 3C.

Zwycięzcy konkursu: Magdalena Nowińska kl. 1C – I miejsce, Norbert Tokarewicz kl. 3B2 – II miejsce, Nikola Bardzińska kl. 1D – III miejsce. GRATULUJEMY!!!

25 października na korytarzu szkolnym odbył się pokaz mody: “Moda w literaturze polskiej XX-XXI wieku”, zorganizowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W pokazie wzięły udział klasy: 1A, 1B, 2B2 i 2C. W trakcie prezentacji kostiumów do wybranych utworów literackich można było również oglądać prezentację multimedialną przedstawiającą ważne dla niepodległej Polski wydarzenia historyczne, kulturalne i literackie.

Miejsca klas biorących udział w pokazie: miejsce I zajęły wspólnie klasy:  1B i 2B2, miejsce II – klasa 2C, miejsce 3 – klasa 1A. Gratulujemy!!! 

Rok szkolny 2022/2023

Nowości w bibliotece

Zakup sfinansowany przez Radę Rodziców

Źródło zdjęć i opisów: https://bonito.pl

PRZECZYTAĆ WARTO!

Klasa 1B poleca:

Wrony. Petra Dvořáková

Chciałabym zwrócić uwagę na wyjątkową, jedną z moich ulubionych książek pt. Wrony, która pojawiła się na polskich półkach.

Książka ta jest bestsellerem w Czechach w kategorii literatury pięknej. Opowiada o relacji siostrzanej, w której jedna z dziewczynek jest zdecydowanie bardziej doceniana przez rodziców.

Basia w wieku dwunastu lat odkrywa swój talent plastyczny, lecz jest bardzo ograniczona przez matkę, której zależy tylko na edukacji córek. Na pozór typowa i szczęśliwa rodzina, która w głębi skrywa ogromne problemy. Dziewczynka całymi dniami wpatruje się we wronę za oknem, która wydaje się tak samo samotna jak ona.

,,Wrony” to książka poruszająca tematy przemocy i samotności, z którymi warto się zapoznać. Jej zakończenie pozostawia czytelnikom duże pole do interpretacji. Wywołała ona we mnie wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Uważam, że wszyscy powinni poznać tę historię.

Julia Paszkowska kl.1B

 

ViciousNikczemni. Victoria E. Schwab

Jedną z moich ulubionych książek jest Vicious. Nikczemni.

Jest to powieść science-fiction/fantasy, która opowiada o  ponadprzeciętnych zdolnościach.

Dwaj studenci medycyny – Victor Vale i Eliot Cardale są zafascynowani tematem ponadprzeciętnych zdolności. Wspólnie opanowują takie umiejętności. Następnie dochodzi między nimi do poważnego konfliktu spowodowanego wieloma czynnikami. Mężczyźni stają się arcywrogami i przez następne lata akcja prowadzi do krwawego starcia między nimi. Zakończenie jest zdumiewające, lecz nie zamyka historii, gdyż książka doczekała się kontynuacji.

Powieść ta jest pełna napięcia, nieprzewidzianych akcji oraz nieoczywistych rozwiązań. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim sympatykom fantastyki naukowej, a także osobom związanym z medycyną. Gwarantuję, że czytając Vicious nie będziecie w stanie oderwać się od książki!

Natalia Chruślicka kl. 1B

 

Opowiem o tobie gwiazdom. Edyta Prusinowska

Jedną z moich ulubionych książek jest Opowiem o tobie gwiazdom.

Książka opowiada o determinacji młodych ludzi, którzy mimo wielu przeciwności losu dążą do szczęścia.   

Główna bohaterka Astrid po śmierci swojej siostry chce opuścić rodzinne miasto. Po ukończeniu liceum realizuje swój plan i wraz ze swoim przyjacielem oraz nowo poznanym kolegą wyrusza w podróż. Wspólne przygody zbliżają do siebie znajomych. Książka porusza tematy przyjaźni i potęgi miłości.

Uważam, że ta książka jest godna polecenia i spodoba się większości osób. Czytając tę książkę wzruszyłam się wiele razy. Jest to idealna opowieść dla osób lubiących literaturę młodzieżową.

Julia Burghardt kl.1B

Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię. Marta Łabęcka

Moją ulubioną książką jest trylogia Flaw(less).

Książka porusza ważne problemy, takie jak: zaburzenia odżywiania, brak zaufania, brak miłości i wsparcia od rodziców oraz poczucie samotności.

Główna bohaterka to Josephine Sinclair. Dziewczyna pochodzi z dobrego, bogatego domu. Jej głównym celem jest nauka oraz wyjazd na studia do najlepszej na świecie uczelni. Josephine nie może liczyć na miłość i pomoc rodziców, którzy są zajęci ciągłą pracą w swojej własnej kancelarii. Jedyną osobą, która jej pomaga jest jej przyjaciółka Valerie. Pewnego dnia Josephine ratuje Valerie z problemów, w których się znalazła. W ten sposób poznaje Chase’a Sandersona. On również zmaga się z samotnością. Jego matka więcej czasu poświęca używkom niż synowi. Pomimo tego, że poznają się w niekorzystnych okolicznościach, zaczynają spędzać razem wiele czasu. Josephine bardzo nie chce przywiązywać się do chłopaka, bo wie, że za kilka miesięcy wyleci na drugi koniec świata. Czy Jose zaufa nowo poznanemu chłopakowi?

Flaw(less)” to bardzo poruszająca książka. Jednocześnie jest napisana łatwym i zrozumiałym językiem. To historia pełna radosnych chwil w gronie najbliższych osób, ale także podejmowania trudnych, nie zawsze dobrych decyzji. Ta książka na pewno zostanie na długo w mojej pamięci.

Julia Kasprowicz 1B

 

Igrzyska śmierci. Suzanne Collins

Moja ulubiona książka to Igrzyska śmierci, która opowiada o państwie nazywanym “Panem”, gdzie rządzi okrutna i bezlitosna władza.

Cały Kapitol składa się z dwunastu dystryktów. Z każdego z dystryktów raz na rok wybierane są dwie osoby: dziewczyna i chłopak, których obowiązkiem będzie stoczenie śmiertelnej walki na arenie z dwudziestoma dwomaa osobami z pozostałych dystryktów. Wiek nie stanowi żadnych ograniczeń. Pewnego lata podczas wyborów uczestników do Igrzysk w dystrykcie dwunastym wylosowana zostaje Prim, małoletnia siostra Katniss. Katniss zgłasza się za swoją młodszą siostrę na ochotnika, aby jej bronić. Bohaterka musi uwierzyć w siebie i pokazać się z najlepszej strony. Oglądać ją będą wszyscy, z prezydentem włącznie. Wraz z nią zostaje wylosowany chłopak, z którym od początku Katniss musi współpracować. Ostatecznie wygra tylko jedna osoba. Sytuacja jest coraz trudniejsza, gdyż oboje muszą wspólnie udawać parę, żeby przetrwać i zyskać poparcie ludzi dla ich dystryktu. Dzięki temu mają szansę otrzymać od producentów rzeczy, które pozwolą im przetrwać. Każdy, kto został wylosowany do Igrzysk, będzie przechodzić przez istne piekło. Brak wody, jedzenia, wytrzymałości, umiejętności sportowych oraz brak odporności psychicznej. Są to czynniki, które dobrze ułożeni finansowo ludzie będą oglądać jak film, śmiejąc się z reprezentantów.

Moim zdaniem książkę warto przeczytać, ponieważ odzwierciedla ogromną miłość do rodziny, poświęcenie, ale też ból i cierpienie, jakie potrafi zadać ludziom władza. Książka pokazuje nam walkę o przetrwanie oraz bunt i zjednoczenie się grup społecznych. Uświadamia nam to, co warto doceniać w naszym życiu.

Milena Poniewska 1B

Książka w sieci, czyli vlogi, blogi i strony o książkach.

Dla każdego coś odpowiedniego,  czyli co ciekawego na rynku wydawniczym.

Polecam:

https://lubimyczytac.pl/

http://miastoksiazek.net/

Jeśli szukasz książek dla swojego młodszego rodzeństwa,  sprawdź koniecznie co rekomenduje Emka Kowalska, która z niezwykłą pasją opowiada o książkach, które podbiły serca dzieci:

https://obibooki.pl/

Poniżej wybór linków do różnych zasobów cyfrowych i propozycje kulturalne. Znajdziecie tu lektury, ciekawe książki, spektakle teatralne – ekranizacje lektur szkolnych.

#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie

#Czytajnazdrowie Instytut Książki poleca cykl #Czytajnazdrowie, gdzie zamieszczane są publikacje o najciekawszych inicjatywach czytelniczych przygotowanych przez biblioteki z myślą o czasie spędzanym w domu.

Biblioteki cyfrowe:

Polona

WolneLektury

Academica

Lektury.gov.pl

Chmura Czytania

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Polska Poezja

Publio

Woblink

Nexto

Audiobook Treasury

Librivox

Loyalbooks

Storynory

Lektury w wersji teatralnej:

Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat

Witkacy – W małym dworku

Stanisław Wyspiański – Wesele

Aleksander Fredro – Zemsta

Władysław Reymont – Chłopi

Platon – Kriton

Szekspir – Hamlet

Molier – Chory z urojenia

Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata

Friedrich Durrenmatt – Wizyta starszej pani

Franz Kafka – Proces (słuchowisko)

Sofokles – Król Edyp (słuchowisko)

Kultura w Zachodniopomorskiem:

Centrum Dialogu Przełomy 3D

Szczecin na dawnej fotografii

Archeologia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Archeologia Podzamcza

Kolej wąskotorowa

Czasopismo “Materiały Zachodniopomorskie”

Wirtualny spacer po muzeach:

Zwiedzaj światowe muzea

250 lat Teatru Narodowego

Europeana

Poniżej polecam narzędzia, które mogą być przydatne w pracy:

Ninateka – zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, i dostęp do scenariuszy, które ułatwią prowadzenie lekcji

Ninateka – Teatr Polskiego Radia

Padlet – narzędzie do tworzenia wirtualnych tablic

Canva – środowisko do tworzenia grafik i różnego rodzaju dokumentów do druku

Kahoot – aplikacja służy do tworzenia i rozgrywania interaktywnych quizów, gier, przeprowadzania ankiet i dyskusji

Emaze – tworzenie prezentacji online

Prezi – aplikacja do przygotowywania i udostępniania prezentacji multimedialnych

ThingLink – tworzenie interaktywnych i multimedialnych zdjęć

Random Team Generator – losowy podział uczniów na grupy

ToonyTool – kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów

Survio – tworzenie ankiet, od podstaw lub wykorzystując gotowe szablony

eKreda – tworzenie prezentacji/lekcji multimedialnych z różnorodną zawartością i ćwiczeń interaktywnych

eDzwonek – e-podręczniki oraz interaktywne ćwiczenia proponowane przez różnych wydawców

Zaliczone na 5! – kanał w serwisie YouTube zawierający materiały dla uczniów z różnych przedmiotów

Akademia lektur – kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych

Wiedza z wami – kanał w serwisie YouTube zawierający interaktywne lekcje przygotowujące do egzaminu maturalnego z języka polskiego

Khan Academy – stworzone przez ekspertów materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów wspomagają naukę matematyki, nauk ścisłych, ekonomii i finansów, programowania, nauk humanistycznych, sztuki

Pi-stacja Matematyka – kanał w serwisie YouTube z lekcjami wideo z matematyki

Issuu – cyfrowa platforma wydawnicza, która służy do publikowania dokumentów w formie elektronicznej i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami

Rok 2020 to Rok Św. Jana Pawła II (w 100. rocznicę urodzin) i Rok Bitwy Warszawskiej  (w 100. rocznicę bitwy).

Niech to będzie pretekstem do obejrzenia poniższych prezentacji:

Posłuchaj cyklu krótkich audycji prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Każdego dnia, aż do rocznicy urodzin Papieża, w dzienniku Radia Watykańskiego pojawiają się fragmenty wystąpień Ojca Świętego z jego pielgrzymek do Ojczyzny:

“Ziarna słowa”

Przeczytaj książkę:

“100 cudów na 100-lecie urodzin Jana Pawła II”

 

Rok Bitwy Warszawskiej 1920

Marzec 2020

W bibliotece przy grach planszowych

NOC W LICEUM 2019

W turnieju muzycznym Jaka to melodia? zorganizowanym 4 kwietnia w czytelni szkolnej podczas Nocy w Liceum udział wzięli: Katarzyna Grodecka kl. 2A, Bartek Hrycaj kl. 2A, Natalia Kołecka kl. 2B2, Robert Skowroński kl. 3A, Maciej Majewski kl. 3B1.

Utwory z lat 1980-2010 wykorzystane w konkursie przygotowała Oliwia Zielińska z kl. 2B1. O oprawę techniczną całości zadbała Karolina Snieżko z kl. 2B1.

Zwycięzcą turnieju został Robert Skowroński, a II miejsce zajął Maciej Majewski. Gratulacje dla finalistów i uczestników!

Uczestnicy i widzowie bawili się doskonale. Dowodem czego jest rozegranie wśród widzów już poza konkursem 3 rund pytań.

Październik 2018

Sleeveface wykonane przez klasy: 1A i 2B2

Październik 2018

Historia ze starych zdjęć

Prezentacje multimedialne klas: 1D i 2B2

Październik 2017

Sleeveface

Do pobrania
Skip to content