Elektroniczna Biblioteka VI LO

 

Szanowni Użytkownicy Biblioteki VI LO.

Uprzejmie informujemy, że od roku szkolnego 2017/2018 jesteśmy dla Was również biblioteką wirtualną MOL NET+

Dzięki temu możecie sami przeglądać zasoby biblioteczne korzystając z katalogu elektronicznego OPAC dostępnego poprzez przeglądarkę internetową, również na urządzeniach mobilnych. Logując się do systemu macie możliwość zdalnej rezerwacji wybranych pozycji, możecie śledzić informacje o tym, jaką książkę ostatnio wypożyczyliście bądź kiedy powinniście oddać wypożyczoną lekturę, żeby nie przekroczyć terminu zwrotu.

Elektroniczny katalog biblioteki znajdziecie pod adresem:  https://m001072.molnet.mol.pl

Katalog może przeglądać każdy, jednak żeby zarezerwować książkę lub sprawdzić stan konta należy się zalogować, a przed pierwszym logowaniem założyć konto użytkownika. Szczegółowe wskazówki jak tego dokonać oraz instrukcję obsługi katalogu znajdziecie w zakładce „Pomoc”.

Dla niezdecydowanych, na początek polecamy przygotowane przez bibliotekę tematyczne zestawienia książek, spośród których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Znajdziecie je w zakładce „Zestawienia”.


Zapraszamy do korzystania z zasobów biblioteki VI LO. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także rodzice uczniów.

Rok szkolny 2020/2021

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek   7:30 – 14:30

Wtorek            8:00 – 15:30

Środa              8:00 – 14:00

Czwartek         8:00 – 14:00

Piątek              8:00 – 11.30

UWAGA!

  • Z biblioteki korzystamy z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.
  • Przed wejściem do biblioteki należy zdezynfekować ręce.
  • Pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznego. Z wypożyczalni korzystamy pojedynczo.
  • W wypożyczalni obowiązuje zakaz wolnego dostępu do półek.
  • Książki, które chcemy zwrócić – kładziemy na stoliku w bibliotece. Zwrócone książki mogą być udostępniane następnemu czytelnikowi dopiero po dwóch dniach.

Plakaty i inscenizacje teatralne Balladyny

Książka w sieci, czyli vlogi, blogi i strony o książkach.

Dla każdego coś odpowiedniego,  czyli co ciekawego na rynku wydawniczym.

Polecam:

https://lubimyczytac.pl/

http://miastoksiazek.net/

Jeśli szukasz książek dla swojego młodszego rodzeństwa,  sprawdź koniecznie co rekomenduje Emka Kowalska, która z niezwykłą pasją opowiada o książkach, które podbiły serca dzieci:

https://obibooki.pl/

Polecam codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie z pisarzami:

UL literacki

Wcześniejsze wydarzenia:

Niedziela, 3 maja 2020 o 18:00 – 18:45:

Marta Guśniowska    „Teatr czy Książka ? Książka czy Teatr? Nie trzeba wybierać! Można mieć wszystko! Będąc i Pisarką i Dramatopisarką balansuję radośnie pomiędzy światem Prozy i Dramatu ? i właśnie do tego Świata wszystkich ? i Mniejszych i Większych ? serdecznie zapraszam!”

Piątek, 1 maja 2020 o 18:00 – 19:00:

Agata Tuszyńska    „W piątek zaprasza na spotkanie śladami swoich książek Agata Tuszyńska. Opowie o ostatniej – MAMA ZAWSZE WRACA. I o innych mamach i córkach, o rodzinnych historiach i rodzinnych historiach lęku. I czy to prawda, że niezapisane nie istnieje. Przeczyta także odpowiednie fragmenty.”

Środa, 29 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Piotr Stankiewicz    „Zapraszam na lajwa o stoicyzmie i filozofii, czyli o tym, co się nam przydać może w dzisiejszych czasach (bo zawsze się przydaje). Pomówimy o tym, dlaczego warto pomyśleć po stoicku i wspólnie rozkminimy, czy świat przetrwa i w którą stronę się rozpadnie. Zapraszam ? do zobaczenia!”

Wtorek, 28 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Magdalena Parys    „Przeczytam urywki z najnowszej powieści „Książę”, która ukazać ma się we wrześniu, tym samym opowiem o odradzającym się faszyzmie w Niemczech. Opowiem też o innej książce (piszę ją od pięciu lat) traktującej o początkach wywiadu niemieckiego po II wojnie światowej. I uwaga! ? mimo wszystko postaram się nie straszyć makabryczną wizją Europy.”

Poniedziałek, 27 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Jacek Galiński    „Zapraszam na spotkanie z literackim ojcem wrednej staruszki. Będzie to jedna z nielicznych okazji zadania mi pytania i popatrzenia jak męczę się z odpowiedzią. Nie ma co szukać wymówki, w tym czasie w telewizji jest tylko Korona Królów.”

Niedziela, 26 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Barbara Gawryluk    „Będzie o psach na medal, dzielnym kundelku Baltiku, rezolutnej Hedwidze i o moich ulubionych książkach z dzieciństwa. Zaglądniemy też na chwilę do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.”

Sobota, 25 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Ewa Karwan-Jastrzębska    „Zapraszam dzieci i dorosłych na Dobranockę Literacką w Ulu, w którym roi się od słów. Dorzucę więc kilka swoich, w tym również rymowanych. Podzielę się też z Wami nowym rozdziałem Bandy Michałka, który napisałam specjalnie dla Was z okazji spotkania. Pojawią się też inni bohaterowie. Liczę na Wasze wiersze w komentarzach na temat kotów w kwarantannie. Kilku autorów zostanie nagrodzonych książkami, które przekazali dla Was moi wydawcy. Zachęcam również do wspierania słowa pisanego w formie pomocy dla pisarzy – organizujemy zbiórkę https://zrzutka.pl/7y7brm. Do zobaczenia!”

Piątek, 24 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Jakub Żulczyk

Czwartek, 23 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Miłosz Biedrzycki    „Będą czytane wiersze. Będą czytane wiersze stare i nowe. Będą czytane wiersze stare i nowe, niepublikowane oraz publikowane w książkach, w czasopismach poprawnych i niepoprawnych towarzysko, a nawet w dalekim Hongkongu.”

Środa, 22 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Klementyna Suchanow    „Zabiorę na wycieczkę do Argentyny Gombrowicza. Przejdziemy się z nim trasą ze statku do miasta opisaną w Trans-Atlantyku, a potem zanurzymy w portowym i literackim Buenos Aires.”

Wtorek, 21 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Daniel Odija    „Przeczytam dwa, trzy monologi z mojej ostatniej książki, pt. „Przezroczyste głowy”. Będzie i śmiesznie i trochę mniej śmiesznie. Powiem też o komiksowym cyklu, pt. „Tetralogia Bardo”, który od czterech lat tworzymy i wydajemy z rysownikiem Wojtkiem Stefańcem.”

Poniedziałek, 20 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Sobolewska/Filipowicz    „Przeczytam opowiadanie Kornela Filipowicza, nad którego biografią pracuję. Filipowicz sprawdza się dzisiaj świetnie, nie zestarzał się, a nawet wyprzedzał swój czas. A jak będzie z jego Duchem? Może objawi się w postaci bliskiego mu zwierzęcia. Albo i nie, kto go tam wie. Justyna Sobolewska”

Niedziela, 19 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Joanna Fabicka    „Halo, halo! Zapraszam wszystkie dzieci: młode i te całkiem stare. Opowiem Wam o swojej ulubionej bohaterce Rutce, o dzieciństwie na styku żwirowni i stawów, w których cztery razy się topiłam. Pokażę Wam swoje ulubione książki dla dzieci i specjalnie dla Was zajrzę do zapomnianych szuflad, by przeczytać niepublikowane wiersze: szczupłe i nieco szersze.”

Sobota, 18 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Anna Dziewit-Meller    „Fragmenty „Dam, dziewuch dziewczyn” czyli opowieści o dzielnych bohaterkach przeszłości w interpretacji autorki :). Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie i zapodajcie im mocną dawkę dobrego feministycznego przekazu w duchu girl power. Dla dziewczynek i dla chłopców.”

Piątek, 17 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Katarzyna Tubylewicz    „Poczytam fragmenty mojej nowej książki „Bardzo zimna wiosna”, opowiem o kryzysie w szwedzkiej policji, i jak to się stało, że wiem na ten temat tak dużo. Będę mówić długo i krytycznie o słabościach szwedzkiego państwa opiekuńczego oraz o różnych ciemnych stronach Bullerbyn, a potem opowiem, jak bardzo mi Szwecja imponuje w czasie kryzysu koronawirusa, i jak trudno jest tej Szwecji nie kochać.”

Czwartek, 16 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Krystyna Lars    „Proponuję Państwu wysłuchanie Rozmyślań na obecną chwilę na temat tego, co Najważniejsze: na temat duszy i miłości ujętych w formę wiersza?”

Środa, 15 kwietnia 2020 o 18:00 – 18:45:

Jakub Szamałek    „Zapraszam do posłuchania fragmentu książki, która ukaże się tej jesieni. Rzecz traktuje o Sztucznej Inteligencji, ale nie takiej z filmów science-fiction, gdzie zawsze przybiera postać kobiety o niebieskiej skórze i niebiańskim głosie, tylko tej, która jest tu i teraz – i już zmienia nasze życie. Ale! To nie literatura faktu, tylko thriller, będą więc emocje, momenty i trupy (no, jeden). Książka nosi tytuł „Gdziekolwiek Spojrzysz” i stanowi trzeci i ostatni tom trylogii „Ukryta sieć” (ale można z powodzeniem słuchać bez znajomości poprzednich tomów). Do usłyszenia!”

Drodzy Uczniowie.

Poniżej wybór linków do różnych zasobów cyfrowych i propozycje kulturalne. Znajdziecie tu lektury, ciekawe książki, spektakle teatralne – ekranizacje lektur szkolnych.

#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie

Biblioteki cyfrowe:

Polona

WolneLektury

Academica

Lektury.gov.pl

Chmura Czytania

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Polska Poezja

Publio

Lektury w wersji teatralnej:

Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat

Witkacy – W małym dworku

Stanisław Wyspiański – Wesele

Aleksander Fredro – Zemsta

Władysław Reymont – Chłopi

Platon – Kriton

Szekspir – Hamlet

Molier – Chory z urojenia

Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata

Friedrich Durrenmatt – Wizyta starszej pani

Kultura w Zachodniopomorskiem:

Centrum Dialogu Przełomy 3D

Szczecin na dawnej fotografii

Archeologia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Archeologia Podzamcza

Kolej wąskotorowa

Czasopismo „Materiały Zachodniopomorskie”

Wirtualny spacer po muzeach:

Zwiedzaj światowe muzea

250 lat Teatru Narodowego

Europeana

Drodzy Nauczyciele.

Poniżej polecam narzędzia, które mogą być przydatne w pracy:

Ninateka – zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, i dostęp do scenariuszy, które ułatwią prowadzenie lekcji

Padlet – narzędzie do tworzenia wirtualnych tablic

Canva – środowisko do tworzenia grafik i różnego rodzaju dokumentów do druku

Kahoot – aplikacja służy do tworzenia i rozgrywania interaktywnych quizów, gier, przeprowadzania ankiet i dyskusji

Emaze – tworzenie prezentacji online

Prezi – aplikacja do przygotowywania i udostępniania prezentacji multimedialnych

ThingLink – tworzenie interaktywnych i multimedialnych zdjęć

Random Team Generator – losowy podział uczniów na grupy

ToonyTool – kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów

Survio – tworzenie ankiet, od podstaw lub wykorzystując gotowe szablony

eKreda – tworzenie prezentacji/lekcji multimedialnych z różnorodną zawartością i ćwiczeń interaktywnych

eDzwonek – e-podręczniki oraz interaktywne ćwiczenia proponowane przez różnych wydawców

Zaliczone na 5! – kanał w serwisie YouTube zawierający materiały dla uczniów z różnych przedmiotów

Akademia lektur – kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych

Wiedza z wami – kanał w serwisie YouTube zawierający interaktywne lekcje przygotowujące do egzaminu maturalnego z języka polskiego

Khan Academy – stworzone przez ekspertów materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów wspomagają naukę matematyki, nauk ścisłych, ekonomii i finansów, programowania, nauk humanistycznych, sztuki

Pi-stacja Matematyka – kanał w serwisie YouTube z lekcjami wideo z matematyki

Issuu – cyfrowa platforma wydawnicza, która służy do publikowania dokumentów w formie elektronicznej i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami

Podsumowanie MMBS rok szkolny 2019/2020

Wręczenie nagród i podziękowań podczas uroczystego apelu z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej – montaż słowno-muzyczny

Rok szkolny 2018/2019

17 października w czytelni odbył się Szkolny Konkurs ze znajomości „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zorganizowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W konkursie wzięli udział: Łukasz Andrysiak kl. 1A, Aleksandra Pietrzak kl. 1B, Magdalena Nowińska kl. 1C, Nikola Bardzińska kl. 1D, Mikołaj Kochański kl. 2A, Sibela Pinar kl. 2B1, Wiktoria Majewska kl. 2B2, Julia Wróblewska kl. 3A, Norbert Tokarewicz kl. 3B2, kl. 3B2, Aleksandra Drążkowska kl. 3C.

Zwycięzcy konkursu: Magdalena Nowińska kl. 1C – I miejsce, Norbert Tokarewicz kl. 3B2 – II miejsce, Nikola Bardzińska kl. 1D – III miejsce. GRATULUJEMY!!!

25 października na korytarzu szkolnym odbył się pokaz mody: „Moda w literaturze polskiej XX-XXI wieku”, zorganizowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W pokazie wzięły udział klasy: 1A, 1B, 2B2 i 2C. W trakcie prezentacji kostiumów do wybranych utworów literackich można było również oglądać prezentację multimedialną przedstawiającą ważne dla niepodległej Polski wydarzenia historyczne, kulturalne i literackie.

Miejsca klas biorących udział w pokazie: miejsce I zajęły wspólnie klasy:  1B i 2B2, miejsce II – klasa 2C, miejsce 3 – klasa 1A. Gratulujemy!!! 

Rok 2020 to Rok Św. Jana Pawła II (w 100. rocznicę urodzin) i Rok Bitwy Warszawskiej  (w 100. rocznicę bitwy).

Niech to będzie pretekstem do obejrzenia poniższych prezentacji:

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II weź udział w konkursie:

https://wadowice.pl/plakat-z-przeslaniem-jana-pawla-ii-konkurs-dla-mlodziezy/

Posłuchaj cyklu krótkich audycji prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Każdego dnia, aż do rocznicy urodzin Papieża, w dzienniku Radia Watykańskiego pojawiają się fragmenty wystąpień Ojca Świętego z jego pielgrzymek do Ojczyzny:

„Ziarna słowa”

Przeczytaj książkę:

„100 cudów na 100-lecie urodzin Jana Pawła II”

 

Rok Bitwy Warszawskiej 1920

Marzec 2020

W bibliotece przy grach planszowych

NOC W LICEUM 2019

W turnieju muzycznym Jaka to melodia? zorganizowanym 4 kwietnia w czytelni szkolnej podczas Nocy w Liceum udział wzięli: Katarzyna Grodecka kl. 2A, Bartek Hrycaj kl. 2A, Natalia Kołecka kl. 2B2, Robert Skowroński kl. 3A, Maciej Majewski kl. 3B1.

Utwory z lat 1980-2010 wykorzystane w konkursie przygotowała Oliwia Zielińska z kl. 2B1. O oprawę techniczną całości zadbała Karolina Snieżko z kl. 2B1.

Zwycięzcą turnieju został Robert Skowroński, a II miejsce zajął Maciej Majewski. Gratulacje dla finalistów i uczestników!

Uczestnicy i widzowie bawili się doskonale. Dowodem czego jest rozegranie wśród widzów już poza konkursem 3 rund pytań.

Październik 2018

Sleeveface wykonane przez klasy: 1A i 2B2

Październik 2018

Historia ze starych zdjęć

Prezentacje multimedialne klas: 1D i 2B2

Październik 2017

Sleeveface

Do pobrania