PROFILE PLANOWANYCH KLAS PIERWSZYCH W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Symbol klasy |
Profil | I rozszerzenie | II rozszerzenie | III rozszerzenie |
1B1 | biologiczno-chemiczny | biologia | chemia | język angielski |
1B2 | biologiczno-psychologiczny | biologia | język polski | język angielski |
1C | matematyczno-przyrodniczy | matematyka | geografia | język angielski |
KLASA 1B1 (biologiczno-chemiczna)
- Oddział pod patronatem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
- Przedmioty, za które przyznawane będą punkty w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym:
- język polski
- matematyka
- biologia
- chemia
- Program nauczania biologii wzbogacony o autorskie projekty Odyseja Biologii i Promocja zdrowia, udział w wykładach na ZUT, US i PUM oraz udział w projektach: Mam PUM (dla chętnych) oraz Licealista w świecie nauki (obowiązkowo). Kontynuacja projektu Zachodniopomorska Szkoła Ćwiczeń.
- Program nauczania chemii wzbogacony przez autorskie projekty Doświadczyć chemii oraz Zastosowanie matematyki w chemii oraz wykłady tematyczne i ćwiczenia laboratoryjne na ZUT i US.
- Chętni uczniowie uczestniczą w ogólnopolskim projekcie organizowanym przez Fundację DKMS, mającym na celu pozyskanie dawców komórek macierzystych szpiku kostnego.
- Uczniowie mogą rozwijać zainteresowania w:
- Kole biologicznym
- Kole chemicznym
- Planowane wycieczki tematyczne, np. do Stralsundu i na Rugię (biologia) do Torunia (Centrum Chemii w Małej Skali). Możliwość wycieczek lokalnych (Zakłady Chemiczne w Policach, oczyszczalnia ścieków).
- Zainteresowani uczniowie mają możliwość przygotowania się do: Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Ekologicznej, Olimpiady Wiedzy o Mózgu, Olimpiady Chemicznej oraz różnych konkursów przedmiotowych (np. Ogólnopolski Konkurs Alchemik, Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. Prof. A. Swinarskiego, Ogólnopolska Olimpiada Chemiczna dla Szkól Ponadpodstawowych organizowana przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wojewódzki Konkurs Chemiczny), Olimpiady Języka Angielskiego.
KLASA 1B2 (biologiczno-psychologiczna)
- Oddział pod patronatem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i przy współpracy z pracownikami naukowymi Instytutu Psychologii US. Współpraca z Centrum Psychologiczno-Edukacyjnym.
- Przedmioty, za które przyznawane będą punkty w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym:
- język polski
- matematyka
- biologia
- język angielski
- Program nauczania biologii wzbogacony o autorskie projekty Odyseja Biologii i Promocja zdrowia, udział w wykładach na ZUT, US i PUM oraz udział w projektach: Mam PUM (dla chętnych) oraz Licealista w świecie nauki (obowiązkowo). Działania w ramach zachowania trwałości projektu Zachodniopomorska Szkoła Ćwiczeń.
- Program nauczania języka polskiego wzbogacony o systematyczne wyjścia do szczecińskich teatrów, kin, muzeów oraz zagadnienia z zakresu psychologii (udział w wykładach w Instytucie Psychologii).
- Chętni uczniowie uczestniczą w ogólnopolskim projekcie organizowanym przez Fundację DKMS, mającym na celu pozyskanie dawców komórek macierzystych szpiku kostnego.
- Uczniowie mogą rozwijać zainteresowania w:
- Kole biologicznym
- Kole psychologicznym*
- Planowane wycieczki tematyczne, np. do Poznania (Instytut Psychologii, palmiarnia), do Stralsundu i na Rugię.
- Zainteresowani uczniowie mają możliwość przygotowania się do: Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Olimpiady Ekologicznej, Olimpiady Wiedzy o Mózgu, Olimpiady Języka Angielskiego oraz różnych konkursów przedmiotowych.
KLASA 1C (matematyczno-przyrodnicza)
- Oddział pod patronatem Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Wydziału Ekonomicznego ZUT i przy współpracy z pracownikami naukowymi ZUT.
- Przedmioty, za które przyznawane będą punkty w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym:
- język polski
- matematyka
- geografia
- język angielski
- Program nauczania matematyki wzbogacony o udział w wykładach prowadzonych przez pracowników ZUT, US i Politechniki Morskiej w Szczecinie.
- Program nauczania chemii wzbogacony wykładami tematycznymi na ZUT i US oraz ćwiczeniami laboratoryjnymi.
- Program nauczania języka angielskiego uzupełniony o projekt Język angielski z platformą edukacyjną TED oraz współpracę z Wydziałem Humanistycznym US (Filologia angielska).
- Uczniowie mogą rozwijać zainteresowania w:
- Kole matematycznym Matematyka Ma Moc
- Kole Informatyka użytkowa z elementami grafiki komputerowej
- Kole geograficznym*
- Kole chemicznym*
- Planowane wycieczki tematyczne, np. do Torunia – Centrum Chemii w Małej Skali, do Greiswaldu (udział w wykładzie w Instytucie Maxa Plancka oraz zwiedzanie elektrowni jądrowej).
- Zainteresowani uczniowie mają możliwość przygotowania się do: Olimpiady Matematycznej, Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, Olimpiady Statystycznej, Olimpiady Chemicznej, Olimpiady Geograficznej, Olimpiady Przedsiębiorczości, Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz różnych konkursów przedmiotowych (np. Międzyszkolne Zawody Matematyczne organizowane przez Wydział Matematyczno-Fizyczny US, międzynarodowy konkurs Kangur Matematyczny, ogólnopolski konkurs Alfik Matematyczny).
Uczniowie wszystkich klas pierwszych mogą uczestniczyć w:
- Szkolnym Kole Krajoznawczo-Turystycznym
- Polsko-Niemieckiej wymianie uczniów
- Kole języka angielskiego – ukierunkowanym na przygotowanie do certyfikatów.
* Wszystkie koła będą tworzone w zależności od zainteresowań uczniów i możliwości organizacyjno-finansowych szkoły; mogą mieć charakter międzyoddziałowy.