AKTUALIZACJA w dniu 10.09.2025 r.
-
- Zbiór instrukcji dla użytkowników systemu SIOEO egzamin maturalny – INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA E-DEKLARACJI str. 37.
- Komunikat o harmonogramie egzaminów w 2025 r.
- Komunikat o dostosowaniach egzaminu maturalnego w 2025 r.
- Komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych w 2025 r.
- Komunikaty w sprawie listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego w 2025 r.
- Komunikat o egzaminie maturalnym z informatyki w 2025 r.
- Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2025 r.
Co zmieniono na państwowym egzaminie maturalnym w 2025 r.?
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory z wytycznymi obowiązującymi na maturze w 2025 r. Największe zmiany wprowadzono na egzaminach z języka polskiego.
Język polski
Z podstawy programowej wykreślono ponad 20 lektur obowiązkowych. Na liście zostały pozycje, których będą dotyczyć zadania na maturze ustnej i w teście historycznoliterackim. W latach 2025?2028 uczeń może się odwołać w wypracowaniu jako do lektur obowiązkowych również do tekstów wykreślonych z podstawy ? pełny wykaz lektur znajduje się w informatorze na stronie internetowej CKE. Ponadto zredukowano listę zadań jawnych na maturze ustnej do 68 zagadnień.
W teście historycznoliterackim będą zadania dotyczące dwóch grup okresów literackich:
-
- starożytność, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm (maksymalna liczba punktów to 7),
- Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945?1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r. (maksymalna liczba punktów to 8).
Matematyka
Tu zmieniło się niewiele: na poziomie podstawowym zmieniono liczbę punktów na 50 za rozwiązanie zadań z arkusza (25 pkt za zadania zamknięte, których będzie od 20 do 25, i 25 pkt za zadania otwarte, których będzie od 7 do 14).
Język obcy
Aby zdać egzamin, należy posługiwać się językiem na poziomie B1. Zadaniem otwartym zastąpiono zadania typu prawda-fałsz sprawdzające rozumienie ze słuchu na egzaminie pisemnym z języka obcego na poziomie podstawowym. W części sprawdzającej tworzenie wypowiedzi pisemnej należy napisać e-mail lub wpis na blogu o długości od 100 do 150 znaków.
Deklaracje maturalne
W tym roku szkolnym zdający nie składają już wstępnej deklaracji maturalnej. Obowiązuje jedynie deklaracja ostateczna, na której złożenie zdający mają czas do 7 lutego 2025 r.
Progi zdawalności na egzaminie maturalnym w 2025 r.
Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać minimum 30 proc. z pisemnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym oraz 30 proc. z matury ustnej z polskiego i języka obcego.
W informatorach znalazł się także zapis o tym, że zdający musi uzyskać minimum 30 proc. z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Planowane jest jednak przesunięcie tego wymogu na rok 2026/2027.