Zostaliśmy zaproszeni do turnieju debat oksfordzkich (stacjonarnie) w Ostrzeszowie.
Turniej odbędzie się w terminie 1-2 marca.
Naszą szkołę reprezentować będą następujący uczniowie:
Maria Orłowska, Jacek Marków, Konrad Szczepański, Bartosz Golińcak Piotr Brzeski, Jakub Jaworski (wszyscy z klasy 4A), oraz Martyna Szeląg i Julia Bykowska (obie z klasy 2A)
Naszą szkołę reprezentować będą następujący uczniowie:
Maria Orłowska, Jacek Marków, Konrad Szczepański, Bartosz Golińcak Piotr Brzeski, Jakub Jaworski (wszyscy z klasy 4A), oraz Martyna Szeląg i Julia Bykowska (obie z klasy 2A)
Ostrzeszowskie potyczki oksfordzkie – relacja Marii Orłowskiej z kl. 4A
Wyjechaliśmy ze Szczecina o godzinie 5.30
Było to dla nas nie lada wyzwanie, ponieważ jak powszechnie wiadomo, humaniści nie wstają za wcześnie.
Po długiej podróży wysiedliśmy w Ostrzeszowie. Jest to miasto z bardzo ciekawą historią, położone w południowej Wielkopolsce około 90 kilometrów od Wrocławia.
Zakwaterowaliśmy się w bursie, w której spędziliśmy dwa następne dni.
Rozpakowaliśmy walizki i ruszyliśmy ku przygodzie, zwiedzając ostrzeszowskie uliczki.
Następnego dnia odbył się pierwszy dzień turnieju. Drużyna z VI LO starła się w pojedynku z drugą drużyną z I Liceum ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie. Teza debaty brzmiała: Przegrana ZSRR w zimnej wojnie odegrała większą rolę w upadku systemu komunistycznego w Polsce niż działalność opozycji. Panowie wylosowali afirmację.
Debata zakończyła się wynikiem 18-12 dla drużyny ze Szczecina.
Później odbyła się następna debata pomiędzy drużyną z Wielunia a pierwszą drużyną z Ostrzeszowa. Teza debaty dotyczyła systemów politycznych: prezydenckiego i parlamentarno-gabinetowego.
Popołudnie spędziliśmy na wycieczce. Zwiedziliśmy Rynek oraz basztę z wieżą widokową. Poznaliśmy legendę dotyczącą etymologii nazwy Ostrzeszów oraz wybiliśmy ostrzeszowskie dukaty. W muzeum na rynku dowiedzieliśmy się, że w czasie II wojny światowej Ostrzeszów był ,,miastem za drutami?, w którym mieściły się obozy jenieckie, przez 6 lat trwania konfliktu przebywało tam 125 tysięcy żołnierzy alianckich i polskich. Wśród uwięzionych byli Maksymilian Maria Kolbe (pierwszy polski męczennik okresu II wojny światowej) i dziadek Jensa Stoltenberga, który był jednym z jeńców norweskich. Jens Stoltenberg (obecnie szef NATO) odwiedził Ostrzeszów w 2007 roku, pełniąc wówczas obowiązki premiera Norwegii.
Ostatni dzień naszej wycieczki zaczęliśmy zwiedzaniem Izby Pamięci im. Maksymiliana Kolbe, która znajdowała się w tamtejszym liceum, w którym było nam dane debatować. Później wysłuchaliśmy debaty o III miejsce, w której uczestniczyły drużyny z Ostrzeszowa i Wielunia. Obiektem dyskusji była umiejętność rozwiązywania sporów przez organizacje międzynarodowe. Jednak to nie był koniec.
Czekało na nas bardzo trudne zadanie. Trzeba było zmierzyć się w finale z pierwszą drużyną z Ostrzeszowa . Teza finałowa brzmiała: ,,Polskę można zaliczyć do obozu państw zwycięskich w II wojnie światowej?.
Nasza drużyna wylosowała stronę opozycji. Debata była bardzo merytoryczna i wielopłaszczyznowa, obie drużyny wykazały się dużą znajomością tematu i poruszyły wiele istotnych kwestii. Po ostatniej mowie tej debaty wszyscy w napięciu wyczekiwali na werdykt sędziów. Wynikiem 21 – 9 zwyciężyła drużyna z VI LO w Szczecinie. Po wręczeniu nagród wszystkim drużynom biorącym udział w turnieju przyszedł czas na uroczysty obiad. Po godzinie 17 skierowaliśmy się w stronę ostrzeszowskiego dworca, by wyruszyć w drogę powrotną do Szczecina.