Home / Dla rodziców / O dobre imię Polski

O dobre imię Polski

W dniu 30 listopada uczniowie klas I A, II A, II B2 wysłuchali prelekcji prof. Piotra Briksa z Uniwersytetu Szczecińskiego na temat ?Sprawiedliwi wśród narodów świata?. Celem wspomnianych prelekcji była obrona dobrego imienia Polski i Polaków i obalenie stereotypów o ?Polaku antysemicie?, ?polskich oddziałach SS? czy ?polskich obozach zagłady?. W trakcie spotkań zostały przedstawione różne fakty i ciekawostki dotyczące okresu II wojny światowej, zarówno znane, jak i powszechnie zapomniane. Wszyscy słyszeliśmy o Irenie Sendlerowej czy Januszu Korczaku, ale niewielu pamięta postać Henryka Sławika przypomnianego przez prof. Briksa. Ten przykład unaocznia nam, jak niewiele wiemy o naszej historii – daje to podstawę do wzmacniania stereotypów nawet w środowiskach, które powinny je zwalczać. Mam nadzieję, że zarówno ja, jak i inni uczniowie wynieśli coś z nietypowej lekcji WoS i tak jak ja zawalczą o nasze dobre imię.
Bartłomiej Kowalczyk 2B2