Start / Dla kandydatów / Spotkanie autorskie z Filipem Gańczakiem

Spotkanie autorskie z Filipem Gańczakiem

Dnia 1 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły: Bartosz Goryniak 1a, Mikołaj Kochański 1a i Paweł Stasieniuk 2a, uczestniczyli w spotkaniu autorskim „Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980-1981” dr Filipa Gańczaka – absolwenta VI Liceum Ogólnokształcącego.
Spotkanie w którym uczestniczyli politolog dr Tytus Jaskułowski, oraz historyk dr hab. Pierre-Frédéric Weber, poprowadziła red. Monika Stefanek.

„Polski nie oddamy” to błyskotliwa analiza polityki Niemieckiej Republiki Demokratycznej w czasie przełomowych wydarzeń w PRL – od strajków sierpniowych do 13 grudnia 1981 r. Autor przeprowadził skrupulatną kwerendę w archiwach, wnikliwej analizie poddał też źródła drukowane. Monografia nie tylko porządkuje dotychczasowe ustalenia badaczy, lecz także znacząco poszerza wiedzę o NRD i najnowszej historii Polski. (http://szczecin.carpediem.cd/events/5682547-polski-nie-oddamy-promocja-ksi-ki-at-promedia/)

dr Filip Gańczak (ur. 1981 w Szczecinie) – dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Od 2012 r. pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Jest m.in. autorem biografii „Erika Steinbach. Piękna czy bestia?” (2008). Inna jego praca, „Filmowcy w matni bezpieki” (2011), była nominowana w konkursie „Książka Historyczna Roku”. W 2014 r. obronił w Instytucie Studiów Politycznych PAN rozprawę doktorską „Władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej wobec wydarzeń w PRL w latach 1980-1981. Mechanizmy podejmowania decyzji politycznych w sytuacji kryzysowej”.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *