Home / Dla kandydatów / Polsko-niemieckie spotkanie w Oświęcimiu

Polsko-niemieckie spotkanie w Oświęcimiu

Uczniowie VI LO wraz z kolegami z niemieckiej szkoły Thomas-Morus-Schule Osnabrück uczestniczyli w projekcie Tajemnicą pojednania jest pamięć, zorganizowanym   w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w listopadzie 2018 r.

Polscy i niemieccy uczniowie wraz z opiekunami przygotowywali się do projektu poprzez udział w prelekcjach, warsztatach, spotkaniach ze świadkami historii oraz na zajęciach lekcyjnych.

Celem tego spotkania były uwrażliwienie młodzieży na zachowania społeczne prowadzące do wykluczenia i przemocy, zwalczanie stereotypów, możliwość zrozumienia trudnych kart polskiej i niemieckiej historii.

Dzięki ciekawym zajęciom uczestnicy spotkania poszerzyli swoją wiedzę odnośnie głównych wydarzeń i tendencji w narodowej, europejskiej i światowej historii.

Szczególnym momentem w czasie realizacji projektu była wspólna modlitwa pod pomnikiem ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, która wywołała wiele wzruszeń i głęboko zapadła  w pamięć uczestników.

Młodzież obu krajów zgodnie podkreślała, że nie można dopuścić do powtórzenia tragicznej historii Auschwitz.

Podsumowaniem projektu będzie wystawa zdjęć ze spotkania oraz prezentacja multimedialna.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez merytorycznego i finansowego wsparcia Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży w ramach programu Zachować pamięć.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *