Home / Bez kategorii / HUMANIŚCI W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W SZCZECINIE

HUMANIŚCI W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W SZCZECINIE

Dnia 6.11.2017 r. klasa humanistyczno-medialna pod opieką Pana Profesora Dariusza Okonia udała się do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od wysłuchania prelekcji pt. : “Rozbrajanie żołnierzy niemieckich w Warszawie 11 listopada 1918 r. w pamiętniku żołnierskim”. Spotkanie poprowadził dr hab. Paweł Gut przedstawiając sytuacje oraz wydarzenia z tamtego czasu na podstawie odnalezionych w szczecińskich zbiorach wspomnień harcerza i żołnierza powstania wielkopolskiego – Józefa Jęczkowiaka.

Po wyczerpującym wykładzie uczniowie mieli szansę zwiedzić najciekawsze miejsca budynku, do których zwykły odwiedzający nie ma wstępu. Razem z pracownikami archiwum udali się do magazynu, który na sześciu kondygnacjach przechowuje najcenniejsze dokumenty dotyczące historii państwa, które sięgają nawet XIII wieku. Młodzież odwiedziła także Bibliotekę Archiwum Państwowego, która zawiera najwartościowsze zbiory na temat Pomorza.

Dzięki informacjom zdobytym podczas wycieczki licealiści będą wiedzieli, gdzie np. mogą znaleźć informacje potrzebne do pisania prac historycznych bądź poszukiwania swoich przodków. Podsumowaniem wycieczki było zrobienie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Maria Wojtaś Krzysztof Pełka