Home / Dla kandydatów / MŁODZIEŻOWE WARSZTATY PRAWNICZE

MŁODZIEŻOWE WARSZTATY PRAWNICZE

Od minionej soboty tj. 21.10.2017 r. uczniowie klas humanistyczno-medialnych uczestniczą w wykładach i warsztatach Sądu Okręgowego w Szczecinie. Osoby zainteresowane odsyłamy do strony http://www.szczecin.so.gov.pl/index.php?p=m&idg=m2,302&kword=warsztaty.

PROGRAM MŁODZIEŻOWYCH WARSZTATÓW PRAWNICZYCH W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

I. Zajęcia wspólne
(budynek Sądu Okręgowego w Szczecinie przy ul. Małopolskiej 17 , sala konferencyjna nr 313, III piętro),

grupa II – godz. 12.15 – ok. 15.15
LO nr VI

21 października 2017 r.
– Wykład inauguracyjny; Sądownictwo w strukturach państwa (Prezes Sądu Okręgowego Maciej Strączyński)
– O przestępstwach (sędziowie: Grzegorz Kasicki, Rafał Pietrzak)

18 listopada 2017 r.
– Prokurator i jego rola w postępowaniu sądowym (z-ca Prokuratora Okręgowego Marzena Jędrzejewska – Plucińska)
– O prawie cywilnym w ogólności; o prawie własności, o umowach cywilnych i spadkach (sędziowie: Ziemowit Parzychowski, Grzegorz Szacoń)

16 grudnia 2017 r.
– Adwokat i jego rola w postępowaniach sądowych; Wstęp do retoryki i erystyki (Dziekan Rady Adwokackiej adw. Włodzimierz Łyczywek)
– Rozprawa sądowa karna (sędziowie: Grzegorz Kasicki, Rafał Pietrzak)
– Rozprawa sądowa cywilna (sędziowie: Ziemowit Parzychowski, Grzegorz Szacoń)

3 lutego 2018 r.
– Radca Prawny i jego rola w postępowaniach sądowych; Zagadnienia konstytucyjne (Dziekan Izby Radców Prawnych dr Przemysław Mijal)
– O małżeństwie, rodzicach, dzieciach, kurateli i opiece (sędzia Piotr Szarek)
– Odpowiedzialność nieletnich (sędziowie: Piotr Szarek, Grzegorz Kasicki)

3 marca 2018 r.
– Notariusz jako zawód zaufania publicznego (przedstawiciel Szczecińskiej Izby Notarialnej)
– Spółki i inne przejawy działalności gospodarczej; Mediacje (sędzia Natalia Pawłowska ? Grzelczak)
– Przygotowanie do symulacji rozprawy sądowej (sędziowie: Grzegorz Kasicki, Kinga Misiukiewicz, Rafał Pietrzak, Maciej Kawałko)

7 kwietnia 2018 r.
– Etyka zawodowa i kultura zachowania (Kierownik Szkolenia Rady Adwokackiej adw. Andrzej Zajda)
– O umowach o pracę, umowach ?śmieciowych?, emeryturach, rentach (sędzia Gabriela Horodnicka – Stelmaszczuk)

12 maja 2018 r.
– Sporządzanie pism urzędowych i procesowych (adw. Wiesław Fafuła)
– O wyborach ? prawo wyborcze (sędzia Grzegorz Kasicki)

II. Zajęcia w podgrupach:

a)
w okresie październik ? grudzień 2017 r. w podgrupach obejmujących do 20 uczniów wizyta w sądzie przy ul. Kaszubskiej 42: spotkanie z sędzią, prezentacja sądu ? bez udziału w rozprawie sądowej (2 – 3 godziny w godz. 8.00 ? 11.00 i 12.00 ? 15.00 do uzgodnienia z opiekunami ze strony szkół)
albo
spotkanie z sędzią na terenie szkoły – pojęcie sprawiedliwości, ustrój sądownictwa, rodzaje sądów, wydziałów, zawód sędziego, referendarza, asystenta, kuratora, dojście do zawodu sędziego (ok. 2 godz.)

b)
w okresie listopad 2017 r. ? kwiecień 2018 r. w podgrupach obejmujących do 20 uczniów udział w rozprawach sądowych karnych i cywilnych (2 dni, ok. 3 godz. każdego dnia w godz. 9.00 ? 15.00 do uzgodnienia z opiekunami ze strony szkół) ? w różnych jednostkach sądu zlokalizowanych w Szczecinie:
– Sąd Okręgowy w Szczecinie: budynki przy ul. Kaszubskiej 42, przy ul. Małopolskiej 17 i przy ul. Piotra Skargi 19;
– Sąd Rejonowy Szczecin ? Centrum w Szczecinie: budynek przy ul. Kaszubskiej 42
– Sąd Rejonowy Szczecin ? Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie: budynek przy pl. Żołnierza 16

c)
w okresie marzec ? kwiecień 2018 r. symulacje rozprawy karnej w podgrupach obejmujących do 20 uczniów, dni powszednie, godz. 14.00 ? 15.00 (ok. 2 godzin) na salach rozpraw w budynkach przy ul. Kaszubskiej 42 lub przy Pl. Żołnierza Polskiego 16.

Program ma charakter ramowy, możliwe są zmiany programu.